AKTUALIZOVÁNO – Jak je v zemi zdevastované hurikánem 4. stupně. To prožili na přelomu října a listopadu na vlastní kůži Klára Lőffelmannová a Martin Zamazal z Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Za první dva dny mají za sebou průtrž mračen a záplavy v ulicích haitské metropole. Pak se vydali na hurikánem nejvíce zasažený jih. Většina obyvatel  tam přišla o obydlí i obživu. Na severozápadě uspořádali zdravotní prohlídky. Mise Kláry a Martina na Haiti měla trvat do 11. listopadu. O den se však prodlouží kvůli poruše letadla. Více se dočtete v jejich zápiscích z terénu…


Klára ve zničeném domě šestičlenné rybářské rodiny. Foto: ACHO

V úterý 4. října udeřil na Haiti hurikán Matthew, a to rychlostí 230km/ hod. V zemi jsou zbořené nejen příbytky lidí, ale i mosty, školy a nemocnice. Cesty jsou v zasažených oblastech zaplavené, zmizela také většina úrody. V zemi se navíc šíří cholera. Do takového Haiti dorazili ve středu 12. října večer Klára a Martin.

Na Haiti
12. října
Port-au-Prince/ Na Haiti jsme přiletěli v 15:00 hodin místního času, na letišti na nás čekaly sestřičky z Gonaïves (pozn. indické sestry z řádu sv. Josefa, partnerky ACHO) se sestřičkou z Port-au-Prince, která nám předala auto i s řidičem. Ubytovali jsme se u sestřiček Krista Krále v části zvané Cazeau.
Večer jsme se spojili s Caritas Austria.  Jejich zástupce – Robert Moosbrugger přiletěl před několika dny a je přímo na jihu v Camp Perrine. Situaci popisuje jako katastrofální. Jih je zasažený nejvíce. Lidé tam potřebují akutně humanitární pomoc, hlavně zajistit jídlo a pitnou vodu a především obnovit zničené domy.
Náš plán je nejdříve pořídit místní SIM karty s mobilním internetem, abychom měli přístup k aktuálním informacím, a poté se zítra vydat na jih, kde i přespíme. Během pátku se tam setkáme s dalšími humanitárními pracovníky a zmonitorujeme situaci.  Cesta ale nemusí vyjít. Největším problémem může být infrastruktura a bezpečnost. (Martin)

ZAOSTŘENO NA JIH HAITI
Z fotoaparátu Caritas Austria
Haiti Hurrikan Caritas Hurrikan Haiti 7


Z fotoaparátu Marie Arago
Hurricane Matthew Day 2 Marie Arago 4 Hurricane Matthew Day 2 Marie Arago 6 Hurricane Matth w Day 2 Marie Arago 8
  

Hurricane Matthew Day 2 Marie Arago 5 Hurricane Matthew Day 2 Marie Arago 2

Zaplavené ulice metropole
13. října
Port-au-Prince/ Zdravíme z auta v Port-au-Prince, cesta na jih odpadla (kvůli změně místa schůzky s Caritas Austria i bezpečnosti), prší, všude dopravní zácpy, jedeme z Delmas do Cazeau u letiště už skoro tři hodiny, vodu máme v autě, málem jsme museli na střechu auta, nebo se brodit vodou. (MaK)

PaP prutrz 1 PaP prutrz 2 PaP prutrz 3

O 2 hodiny později
Jsme v cíli, po pěti hodinách v koloně a čekání, než voda opadne. V Port-au-Prince nás zastihla průtrž mračen, v ulicích vládl chaos. Mezi proudy vody, která dosahovala výšky až jednoho metru, se prodírali lidé, motorky a automobily. Celou situaci se marně pokoušela zkoordinovat i tamní policie.  
A co se stalo dnes? Setkali jsme se s organizacemi, které na Haiti v terénu pomáhají. CRS působí na jihu v Les Cayes a v Jeremie, svoji kancelář v Gonaïves již uzavřela. CRS se účastní koordinačních setkání, při kterých si mezinárodní organizace vyměňují informace, zkušenosti a hledají průsečíky možné spolupráce. Vzhledem k neurčité výši částky na pomoc po hurikánu Matthew jsme na dotaz CRS ohledně spolupráce a výši našich prostředků nemohli nic slíbit a pokračovat v jednání. Spolupráce se rýsuje s Caritas Haiti. Její ředitel Jean Herve Francoise poděkoval české Charitě za pomoc Haiti po zemětřesení a informoval nás o jejich činnosti. Caritas Haiti se zapojila do distribuce potravinových a hygienických balíčků v zasažených oblastech na jihu. Zároveň připravuje ve spolupráci s Caritas Internationalis program další pomoci a podpory. Počítá s přístřeším a obnovou živobytí.  V případě přístřeší chce Caritas Haiti stavět spíš trvalá obydlí než poskytovat stany nebo plachty.

Spoluprace s haiti caritas
My jsme Caritas Haiti informovali o našem působení na severozápadě země, kde realizujeme rozvojové vzdělávací programy a o našem záměru zapojit se aktuálně do pomoci lidem, kteří přišli o přístřeší, a to s největší pravděpodobností v místech našeho dlouhodobého působení. Ve hře je ale stále ještě pomoc přímo na jihu, kde hurikán napáchal největší škody. (MaK)

pátek 14. října

Sibert/ Dopoledne vyrážíme do farnosti v Sibert, kde se setkáme s oblátem Pascalem Fanorem. Zdejší farnosti pomáhala Arcidiecézní charita Olomouc po zemětřesení v roce 2010. Díky českým sponzorům zde dříve fungoval program Adopce na dálku a po zemětřesení zde vznikla školka pro děti. Ta funguje dosud, má pět tříd a navštěvuje ji 70 dětí. V areálu se nachází i škola základní, která má sedm tříd.
Sibert Sibert skola Sibert Klarka v akci

Port au Princese/ Stále nemáme zprávy ze školy v Roche a Bateau na jihu země. Pokračujeme tedy do provinčního domu oblátů v Port au Princese, kde se setkáme P. Coriveau a P. Dominiquem. Doufáme, že zde se dozvíme informace o oblátech působících v Roche a Bateau a o aktuální situaci. A opravdu. Jsme opět ve spojení s oblátem P. Denisem Sergem, ten spravuje školu v Roche a Bateau, kam nyní dochází díky programu Adopce na dálku 23 dětí. Otec Serge i jeho fara jsou v pořádku, hurikánu však velmi poničil tamní školu. Po dohodě s obláty se chystáme vyrazit na jih, abychom zjistili rozsah poškození a mohli navrhnout další postup poskytování pomoci v jedné z nejvíce zasažených oblastí hurikánem Matthew.
Sibert Martin oblati

Port au Prince/ Následuje setkání s Caritas Schwizerland a Caritas Austria. Každý zástupce zde přiblíží svou strategii pomoci po hurikánu Matthew. My uvádíme za ACHO využít projekt Daruj střechu nad hlavou na jihu Haiti i na zasaženém severozápadě, neboť se stavbou nových přístřešků máme zkušenosti a zasažení Haiťané o obnovu přístřeší nejvíce žádají. Charity nyní poskytují pomoc a zabezpečují základní potřeby pro zasažené obyvatele. (MaK)
sobota 15. října

Port au Prince/ Dnes jsme vyrazili na jih do hurikánem zasaženého Roche a Bateau. Krátce po výjezdu z hlavního města se nám ale porouchala převodovka. Sobotu jsme tak strávili snahou dostat se zpět na naši základnu v Cazeau. Plán návštěvy jihu přesunut na pondělí 17.10.

Pondělí 17. října

Port/au Prince/ V pondělí dopoledne se setkáváme se studenty středních škol v Port au Prince, kteří jsou podporováni českými dárci. Studentům předáváme dárky od adoptivních rodičů a ti jim po nás posílají své osobní dopisy.

Celé odpoledne nám zabírá cesta do Roche a Bateau, s landroverem naplněným pitnou vodu a pytli s rýží a fazolemi, které jsme nakoupili na tržišti u silnice poblíž Leogane.

Směr zdevastovaný jih

Na cestě do Roche a Bateau/ Zprávy našeho rakouského kolegy se potrvzují. Silnice na jih je opravdu v pořádku, ve většině případů lepší než v ČR, co ovšem přesun zdržuje, je hustota provozu a haitský styl jízdy. Dále nás zdrží přehřáté brzdy a problémy se startérem. Již v půli cesty pozorujeme následky hurikánu Matthew. Jak se blížíme k Les Cayes, vzdáleného od hlavního města asi 200km, vidíme polámané palmy, vyvrácené sloupy elektrického vedení a především poničená obydlí. Městem Les Cayes jsme projíždíme za soumraku, do 45km vzdáleného Roche a Bateau to má být asi přes půl hodiny. Omyl. Cestu lemují popadané palmy a na jednom místě čekáme půl hodiny na to, až dominikánští silničáři odstraní sesunuté kamení a uvolní cestu. Do Coteaux, vesnice za Roche a Bateau, přijíždíme až po osmé hodině večerní. Navštívíme zde sedmičlennou rodinu, které hurikán zničil dům, a složíme u ní zásoby pitné vody.  Dům je polorozbořen, bez střechy. Domácí zvířectvo – kachny, koza, kuřata a osel – vše zahynulo. Na základě monitoringu zjišťujeme od otce rodiny, který pracuje v dalekém Port au Prince, kolik stojí materiál nutný k opravě domu. Přislibujeme případnou pomoc s rekonstrukcí. Po deváte hodině přijídžíme na faru do Roche a Bateau, kde nás přijme místní kněz - oblát Serge Denis. Zde přenocujeme.
RaB ponicene domy v ulicich

Většina domů v Roche a Bateau zničena. Školáci jsou v pořádku

úterý 18. října

Roche a Bateau/ Ráno vidíme za denního světla následky řádění hurikánu. V obci s 3500 obyvateli zůstalo jen málo domů bez poškození. Na faře je kompletně zničený jeden přístavek, převrácený kontejner a autobus vozící děti do školy. Jsou také zničená okna, část střechy a vyrvané mříže. Daleko hůř dopadl místní kostel – je bez střechy, štít průčelí částečně zničený. Bez střechy zůstal i přilehlý klášter sester Marie Reine Immaculee. Podle našeho odhadu založeného na průjezdu různými částmi obce, je 80-90 % obydlí poškozeno, více jak 60% z nich je nutné postavit znovu. Jedná se o různá obydlí na Haiti obvyklá, tedy od chýší až po betonové domy. Poničená je také základní škola St. Joseph de Rosier v osadě spadající pod Roche a Bateau, ve které čeští dárci podporují aktuálně 23 dětí. Ty jsou naštěstí v pořádku. Hurikán poničil střechu a ve třídách bez střechy zdevastoval veškeré vybavení včetně židliček a stolů. Škola nyní slouží jako útočiště lidem, kteří přišli o všechno, v nepoškozených třídách tak přebývá 8 rodin. Vedlejší kostel je zcela zničený a domy v osadě potkal stejný osud jako obydlí v Roche a Bateau.
RaB St Joseph de Rosier RaB kostel bez strechy

skola RaB 1 skola RaB 3 skola RaB 2
 
Přímo v Roche a Bateau navštívíme rodinu rybáře, který přišel o domek na pláži a málem také o vedlejší dům u silnice, který je velmi poškozen. Rodina má čtyři děti, jsou bez finančních prostředků, závislí na rybolovu a pomoci zvenčí.

RaB monitoring u rodiny rybare RaB pozustatek rybar domu


Dodáme materiál, Haiťané dům postaví
Na základě zjištěných informací a osobní zkušenosti navrhujeme pomoci s opravou obydlí a obnovou živobytí u rodin, které v důsledku hurikánu o zdroj obživy přišly. Rodinám chceme pomáhat participativně, tj. že k opravě obydlí poskytneme potřebný materiál, práci si rodina zajistí vlastními silami. Indikativní rozpočty bude předkládat žadatel, Charita je ověří na základě zkušeností z projektu „Daruj střechu nad hlavou“ a na základě aktuálních cen na trhu příslušných komodit (cement, písek, štěrk, cihly, dřevo, plechové pláty aj.). Poté rozhodne o poskytnutí příspěvku na rekonstrukci. Garantem tohoto programu bude místní kněz P. Denis

Zároveň se soustředíme na opravu základní školy St. Joseph de Rosier, aby bylo možné co nejdříve zahájit školní docházku. Rozpočet oprav předloží P. Denis.

Pro hurikánem zasažené obyvatele jsme mu předali několik pytlů s rýží a fazolemi a částku 1000 USD na pokrytí okamžitých potřeb. Další pomoc bude následovat.
RaB predani pytlu s ryzi fazole

čtvrtek 20. října

Port-au-Prince/ Je 8:30 hodin, už od noci zde stále prší. Jsme rádi, že máme k dispozici auto, a dokonce je i spravené. Čeká nás totiž cesta za našimi partnery na sever do Gonaïves. Odpoledne se tam sejdeme se studenty partnerské školy, kteří jsou zařazení do programu Adopce na dálku. Vezeme jim dárky od jejich adoptivních rodičů a také se jich zeptáme, jak se jim daří ve škole, jaké mají plány a co by chtěli předat svým dárcům.

Zásilky od dárců rozradostnily gonaïvské středoškoláky
Gonaïves/ V cíli jsme již v  poledne. Gonaïves je druhé největší haitské město známé zejména jako místo, kde se odehrály významné historické události. Například první povstání otroků vůči kolonizátorům. Na místě nás srdečně vítají sestry Sv. Josefa, které v Gonaives spravují základní školu a nutriční i ortopedické centrum. Sestry jsou našimi dlouholetými partnery a mají zde vytvořené dobré zázemí. O celý svůj pozemek se svědomitě starají. Stejně jako mnoho obyvatel Haiti se však potýkají se závažným problémem, kterým je nedostatek vody. Základní školu Emmaus St. Joseph, která se nachází vedle jejich domu, navštěvuje 600 žáků z toho 97 je součástí vzdělávacího projektu Adopce na dálku. Ve škole vyučuje 16 učitelů. Jsou zde tři předškolní třídy a šest tříd základních.

Odpoledne se setkáváme se středoškoláky studujícími v Gonaïves. Donesli dopisy pro své české adoptivní rodiče. Také oni dostanou zasílku, dárci nás bohatě zásobili. Balíčky studentům udělaly velkou radost. Jsou velmi sdílní, povídáme si s nimi o jejich studiu a pořizujeme aktuální fotografii každého z nich.


Stredoskolaci Gonaives 1 Stredoskolaci Gonaives 2 Stredoskolaci Gonaives 3


Plány…
Zítra nás čeká návštěva základní školy Emmaus St. Joseph. Program na severu zahrnuje kromě návštěvy gonaïvské školy, také návštěvu školy St. Maria Goretti v Baie de Henne, kde se pustíme do zdravotního týdne. Prohlídky a ošetření zejména dětí můžeme provést také díky kampani Na zdraví Haiti. Pokud to umožní podmínky, navštívíme ještě město Bombardopolis a Mole St. Nicolas na samém cípu severozápadu, i ten zasáhl hurikán Matthew. (MaK)

pátek 21. října

Gonaïves/ V pátek zamíříme do školy Emmaus St. Joseph. Školní den tam tak začne distribucí mléka pro žáky. Následuje nástup studentů před školou, zpěv hymny a vyvěšení vlajky. Žáci nás mile přivítají, dojde i na recitaci básní. Po nástupu se všechny děti rozprchnou do svých tříd. Dopoledne nám zabre pořizování třídních snímků a také individuální fotografie dětí zařazených do projektu Adopce na dálku.

School Gonaives 1 School Gonaives 2

School Gonaives 3 School Gonaives 4 ChSP Gonaives


I gonaivská škola soucítí s lidmi zasaženými hurikánem Matthew. Pořádá sbírku mezi žáky a učiteli na pomoc obětem této katastrofy, která zasáhla nejvíce jih země. Peníze budou potřebným předány přes Caritas Haiti.

Sestry Sv. Josefa nás provedou svým nutričním centrem pro matky a jejich podvyživené děti a také centrem ortopedickým. Nutriční centrum navštěvuje 70 matek s dětmi z chudých rodin. Matky zde dostávají doporučení, jak se správně starat o děti, a také dostanou vždy trochu rýže a fazolí, aby mohly nasytit své rodiny. V ortopedickém centru sestry poskytují péči pro handicapované děti i dospělé. Vřele přijmou každého, kdo požádá o jejich pomoc. (MaK)

sobota 22. října

Gonaïves/ Následující den předáváme dopisy od českých dárců  školákům z 4.,5 a  6. ročníku. Děti by jim rády předaly také svůj vzkaz. Některé tak píší dopisy, jiné děti holdují fotbalu na školním hřišti - i to je součástí areálu školy Emmaus St. Joseph.

School Gonaives 6 School Gonaives 7 School Gonaives 9


Alliettin dům už má střechu

Arcidiecézní charita Olomouc již dlouhou dobu pomáhá chudým a potřebným lidem na Haiti stavět střechy. Je to možné díky projektu ,,Daruj střechu nad hlavou“. Podpory se tak dočkala například  Alliette a její rodina. Alliette v dětství přišla o matku a musela se začít starat o svých pět sourozenců. Nyní má ještě manžela a dvouletou dcerku. Početná rodina neměla kde bydlet. Díky podpoře sester sv. Josefa a Arcidiecézní charity Olomouc se jí podařilo koupit pozemek a postavit dům, který jsme měli možnost navštívit. Stačí již jen zabudovat okna, vybavit vnitřek domu a rodina se může nastěhovat. Na stavbě měl velký podíl zejména Alliettin manžel, který je zedník, a dům si sám navrhl a postavil. (MaK)

DonateRoof Gonaives DonateRoof Gonaives 1

neděle 23. října

Gonaïves/ Neděle - mše svatá. Mše zde začíná brzy ráno v 6 hodin a trvá dvě, někdy i tři hodiny. Doprovázejí ji totiž zpěvy, které si Haiťané milující hudbu velice užívají. Po mši se vydáváme za dalšími místními obyvateli, kteří se snaží postavit si vlastní dům. Proces stavby je pro mnoho lidí náročný a trvá dlouhou dobu, než nashromáždí potřebné peníze. Ceny pozemků se odvíjejí od místa. Pozemky poblíž centra jsou levnější, ale zato se nejedná o příliš bezpečnou lokalitu a v případě silných dešťů  voda domy zatopí. Lukrativnější a bezpečnější místa jsou na kopci mimo centrum, cena pozemků je zde ale vyšší.

Baie de Henne opět vyplavily deště. Je nepřístupné

Zitra dokončíme práce ve škole Emmaus St. Joseph a měli jsme vyrazit do Baie de Henne, kde celý program podpory vzdělávání začínal. Bohužel ze včerejších zpráv jsme se dozvěděli, že Baie de Henne postihly v důsledku silných každodenních dešťů záplavy a cesta do vesnice je zatím nepřístupná. Na místě zemřelo 5 lidí a jeden se pohřešuje. 800 lidí bylo evakuováno. Škola Sainte Maria Goretti, kde realizujeme projekt Adopce na dálku, byla již podruhé od hurikánu Matthew uzavřena a slouží jako útočiště pro oběti záplav. Doufáme, že se počasí v následujících dnech zlepší a my budeme moci Baie de Henne a naše adoptivní děti navštívit. (Klára)

úterý 25. října

Baie de Henne/ Zkoušíme se vydat na cestu do Baie de Henne. V landroveru a fordu ranger cestuje pět členů zdravotního týmu z Gonaïves, Haiťan, který nám pomáhá s adopcí, jeden haitský řidič, já jako druhý řidič a Klára. Cesta je náročná, projíždíme třeba zaplavený a rozbahněný úsek, kde jej zavážejí kamením nákladní vůz, buldozer a později ještě lakatoš. Z Gonaïves jsme vyrazili v úterý ve 20:45 hodin, do cíle se dostáváme až druhý den ve 12:05 hodin.  (MaK)

 26 10 cesta do BdH 2    26 10 Cesta do BdH 1                                                                

středa 26. října

Baie de Henne/ Po dlouhé a napínavé cestě z Gonaïves na severozápad zahajujeme na farním dvoře v Baie de Henne zdravotnický týden. Společně se sestrami sv. Josefa, které sem s námi přijely, poskytujeme zdravotní péči mladým i starým obyvatelům této vesnice. Zabere nám to celý den. Baie de Henne je odlehlým místem, kde se lidem nedostává dostatečné zdravotní péče. Je zde jedno zdravotní centrum, kde působí dva lékaři. Nemají však dostatečné vybavení a ani léky pro své pacienty. Lidé zde navíc strádají nedostatkem pitné vody, což vede k řadě onemocnění. Během prvního dne tak ošetříme přes 100 pacientů.

Boj se záněty, vyrážkami i zažívacími problémy
čtvrtek 27. října

Petit Anse/ Druhý den rozšiřujeme lékařské prohlídky i do okolí, nedaleké vesničky Petit Anse. Zájem o lékařské rady a ošetření je velký, lidé se k sestrám tlačí ze všech stran. Nejvíce zdejších obyvatel trápí záněty očí, uší, kožní onemocnění a vyrážky, nedostatek vitamínů, vysoký krevní tlak a zažívací problémy, které způsobují nevyvážená strava a také výskyt parazitů.
  BdH MedicalCamp 1 26102016


Původně jsme plánovali uskutečnit zdravotní prohlídky v baiedehennské škole Sainte Maria Goretti, minulý týden však vesnici postihly silné deště a záplavy. Protože voda zatopila mnoho domů, místní museli školu uzavřít a už podruhé od hurikánu Matthew v ní přebývají oběti povodní. Škola příliš poničená není (při hurikánu se rozbila jen hlavní brána a školní plot) a také děti naštěstí přečkaly záplavy ve zdraví. Újmu utrpěly jen jejich uniformy a učebnice, které musíme co nejdříve zajistit. Dnes jsme do školy svolali děti z projektu Adopce na dálku. Předali jsme jim dárky od adoptivních rodičů, napsali s nimi dopisy, vybarvili obrázky a pořídili aktuální fotografie…

Baie de Henne/ Během pobytu v Baie de Henne navštěvujeme rodiny, jejichž domy zaplavila voda. Mnoho obydlí Haiťané už opravují a vysušují je poté, co odstranili nánosy bahna, které sem přinesla voda. Opravu silnic zajišťuje místní samospráva.

pátek 28. října

Petit Anse/ Vydáváme se do školy v Petit Anse. I tam docházejí naši školáci z Adopce a je třeba zjistit, jak se jim daří.  Zároveň je všechny vyšetříme v rámci zdravotního týdne. (MaK)

ZDRAVOTNÍ KEMP ZBLÍZKA 26.10. - 28. 10.
Baie de Henne, Petit Anse/ Pětičlenný tým sester Sv. Josefa z Gonaïves si bere na mušku 255 pacientů. Sestrám se podaří identifikovat přes 400 nejrůznějších zdravotních problémů...
BdH MedicalCamp 26102016

Popis situace
V Baie de Henne funguje jedno zdravotnické centrum, kde působí dva lékaři. Ti však nemají dostatečné vybavení ani léky, které by mohli pacientům předepsat. Léky jsou pro místní navíc drahé. V tomto centru není možné provádět větší lékařské zákroky. Pacienti tak za nimi musí jezdit do nemocnice v Bombardopolis, Mole St. Nicholas či Gonaïves.

Průběh kempu
Je dobré, když kněz ohlásí pořádání kempu předem, a to při ohláškách na mši. Zdravotníci pak každému pacientovi vedou zdravotní kartu (sešit, do kterého zapisují jméno, věk, hmotnost, obvod paže, krevní tlak).
První den zdravotníci prohlížejí pacienty na farním dvoře v Baie de Henne od 10:00 do 14:00 hodin, a poté od 15:00 do 17:00 hodin. Na prohlídky přicházejí mladí i starší Haiťané.
Druhý den prohlídky trvají od 8:00 do 12:00, probíhají opět na faře v Baie de Henne. Odpoledne vyjíždíme do Petit Anse, tam zdravotní kemp trvá od 15:00 do 17:00 hodin.
Třetí den prohlížíme příchozí opět v  Petit Anse, a to od 8:30 do 12:30 hodin. Dostane se i na žáky místní školy.

Nejčastější identifikované zdravotní problémy:
Nachlazení, horečka, bolest hlavy, bolesti těla a zad, bolest na hrudi, překyselení žaludku, kožní infekce, mykózy, ekzémy, vaginální infekce, začervení, problémy s tlakem, ušní infekce, oční infekce, zvracení, průjmová onemocnění, bolest zubů, úrazy po záplavách a hurikánu Matthew (na pacienta spadl kus trámu, prkna apod.), dýchací problémy, anémie (snížená koncentrace hemoglobinu), slabost a únava, nechutenství.
Nemoci souvisejí často s nedostatkem vitamínů a přístupu k pitné vodě.

Podávané léky:
Multivitamíny, vitamín C, vitamín D, antibiotika, oční a ušní antibiotika, masti na kožní problémy, léky na horečku a kašel, léky na odčervení…..

Dívka byla v ohrožení i po operaci. Napravili jsme to

Letošní rok bylo hodně lidí zraněno v důsledku hurikánu a záplav, které Baie de Henne postihly. Pacienty poranily třeba padající trámy nebo padající část střechy. Stěžovali si na svalovou bolest apod. V Petit Anse jsme díky prohlídce narazili na špatně zahojenou ránu na paži čtrnáctileté školačky Charles Florvildy, která byla po úrazu operována v Bombardopolis. Lékaři jí však z rány nevyndali stehy a rána se nezhojila dobře. Nabídli jsme dívce, že jí zaplatíme převoz i péči v nemocnici v Gonaïves. Měla by tam být ošetřena v pondělí 7. listopadu.


sobota 29. října
Baie de Henne/ Uspořádali jsme schůzku pro rodiče dětí, které jsou zapojené do Adopce na dálku. Povídáme si o aktuální situaci v Baie de Henne, z "publika" na nás padají nejrůznější otázky, rodiče nám také děkují za spolupráci.
Setkani rodice ChSP BdH 826 29102016

neděle 30. října
Mole St. Nicolas/ Nedělní mše svatá v Baie de Henne. Poté, ještě před polednem  odjíždíme do Mole St. Nicolas via Bombardopolis, které leží na severozápadním pobřeží ostrova. Cesta je plná kamení, do toho prší, takže dorazíme do cíle až k večeru. I zde, v Mole St. Nicolas, studují někteří z žáků Adopce na dálku. Předáváme jim vzkazy a balíčky od sponzorů z Česka. Večer se vydáváme na prohlídku oblastí při pobřeží, které byly zasaženy hurikánem Matthew. Provází nás asistent místního kněze. Mnoho domů je úplně srovnáno se zemí, některým chybí střecha a jiné zcela zničily popadané stromy a palmy. Situace pro místí obyvatele není jednoduchá. Hurikán v celé této oblasti zničil přes 50 obydlí.
Druhý den ráno se vracíme do Gonaïves, je to celodenní cesta. (MaK)

ponicene domy Mole St ponicene domy Mole St 1

pondělí 1. listopadu - úterý 2. listopadu
Gonaïves, Port au Prince/ V tyto dny jsou na Haiti státní svátky. Scházíme se se studenty v Gonaïves a Port au Prince, kteří se  nedostavili na předchozí schůzky. Také usilovně pracujeme na projektu pomoci obětem zasaženým hurikánem. (MaK)

čtvrtek 3. listopadu
Port au Prince, Fondwa/ Opět jsme v hlavním městě. Je třeba dokončit práci, kterou jsme na Haiti začali. Ještě před naším odletem nás kontaktovala haitská nezisková organizace APF (The Association of the Peasants of Fondwa), která se věnuje rozvoji místních komunit. Ve čtvrtek tedy přijímáme pozvání do jejich komunity ve vesnici Fondwa, která leží na půli cesty mezi Port au Prince a Jacmelem, na jihu Haiti. Celou oblastí nás provází zdejší zvěrolékař haitského původu a představuje nám jednotlivé aktivity komunity. APF v této oblasti začala působit od roku 1993. Od té doby zde vybudovala základní školu, která má přes 500 žáků, univerzitu pro 70 studentů, sirotčinec, malou kliniku, veterinární stanici, kulturní centrum, kantýnu pro školáky a zaměstnance a dokonce i místní rádiovou stanici, která slouží jako hlavní informační kanál pro místní obyvatele. Mnoho práce zde zastávají sestry z kongregace Sv. Antonína. Komunita se snaží být nezávislá. Lidé se živí zejména zemědělstvím a ruční výrobou suvenýrů, které následně prodávají. APF realizuje vzdělávací kurzy pro zemědělce a také kurzy šití, vaření a floristiky.

pátek 4. listopadu
Port au Prince/ Navštívíme kancelář APF v Port au Prince, kde nám veškerou aktivitu organizace ještě více přiblíží tamní manažerka. Potkáme se zde také s kolegyní z Caritas Italiana, která s APF spolupracuje na projektu nové kliniky ve Fondwě. Řešíme i koordinaci pomoci po hurikánu Matthew. Caritas Italiana směřuje svoji pomoc zejména přes Caritas Haiti a dále participuje na projektech drobných místních komunit a organizací.

Střechy domů a obnova škol pro víc jak 710 lidí
Arcidiecézní charita Olomouc vypracovala projekt „Střechy a školy pro oběti hurikánu Matthew“, který se zaměřuje na rekonstrukci přístřeší konkrétních rodin z nejvíce postiženého jihu a na obnovu škol v partnerských vesnicích Roche a Bateau (jih) a v Baie de Henne (severozápad). Prvních deset domků bude opraveno v horké vesnici Maniche na jihu, severozápadně od Les Cayes. Zde jsme již v přípravné fázi, k realizaci by mělo dojít v průběhu následujících dvou týdnů. Charita zajistí peníze na nákup stavebního materiálu, případně transportu, vklad rodin (především mužů) je zajištění práce. Po Maniche se pustíme do oprav dalších domků, žádosti o pomoc evidujeme z Coteaux, Roche a Bateau (jih), Baie de Henne, Ti Riviere, Bombardopolis, Mole St. Nicolas (severozápad). Celkový počet příjemců pomoci v tomto projektu je více jak 710 osob. Vzhledem k velikosti a míře zasažení je možné pomoci ještě více lidem. To však závisí i na finančních prostředcích, které čeští dárci na pomoc Haiti věnují. Právě jim patří velký dík za to, že konkrétní rodiny budou mít střechu nad hlavou a žáci opět budou chodit do opravených a vybavených škol. Dárci totiž přispěli na rychlé odstranění následků hurikánu Matthew. Děkujeme. Merci beaucoup! (MaK)

pondělí 7. listopadu
Gonaïves/ Jsme opět v Gonaiïves. Abychom zajistili ambulantní ošetření čtrnáctileté dívky z Petit Anse, u které jsme během zdravotnického týdne v Baie de Henne objevili špatně zašitou ránu na pravé paži. Rána byla otevřená a mokvala. Dnes na nás čeká milé překvapení - léky, které jsme dívce před deseti dny naordinovali, začaly působit a rána se zacelila. Není tedy potřeba dalšího lékařského zákroku v nemocnici, stačí ošetření v ambulanci našeho partnera, Sester Sv. Josefa. Ty dívku znovu ošetřily a daly jí potřebné medikamenty pro další léčbu.

BdH MedicalCamp 096 Gonaives 08112016

úterý 8. - středa 9. listopadu
Gonaïves/ Vracíme se do školy Emmaus St. Joseph, kde pořizujeme poslední fotografie a obrázky pro české sponzory. Žáci se nám ještě stihnou pochlubit s výsledky svých prvních zkoušek v tomto školním roce (během školního roku zde žáci musí splnit vždy 4 zkoušky). Máme radost z jejich úspěchů.

School Gonaives 437 09112016

V plném proudu je příprava na pomoc lidem po hurikánu Matthew, do které se zapojí i naši dlouhodobí partneři – farnost Baie de Henne, Obláti v Roche a Bateau a Sestry sv. Josefa v Gonaïves. V horské vesnici Maniche na jihu Haiti, kde budeme opravovat prvních 10 domků, se místní komunita připravuje na výběr rodin, zároveň probíhá zajištění nákupu potřebného stavebního materiálu, který bude do vesnice dopraven z Les Cayes. V druhé půli listopadu se uskuteční první závoz a předání materiálu na opravu potřebným rodinám. Ve stejném období budeme pomáhat i školám, které byly zasaženy hurikánem – jedná se o školu St. Joseph de Rosier v Roche a Bateau a St. Maria Goretti v Baie de Henne. Za Arcidiecézní charitu Olomouc děkujeme, že můžeme díky Vám být přímo na místě a zprostředkovat Vaši pomoc. Naše poslední dny na horkém Haiti se chýlí ke konci... (MaK)

pátek 11. listopadu
Porucha letadla
Portoriko/ Včera jsme si sbalili věci a vyrazili z Haiti směr Miami. Tam jsme měli přestoupit a vydat se do Londýna. O kousek blíž domovu. Zvrat. Kvůli poruše letadla musíme přistát v Portoriku. Všechny návazné lety Londýn, Vídeň zrušeny. Předpokládaný přílet do Česka je až v sobotu. (MaK)

Haiti letiste
Na haitském letišti ještě vše šlo jako na drátku.

sobota 12. listopadu
Jsme zpátky doma. Cestou z vídeňského letiště děláme naživo telefonický rozhovor s Českým rozhlasem. Je zima...