5. června 2017, Praha - Hračky haitských dětí? Jedině z odpadků. Zábavnou recyklaci si užily děti, které zamířily v úterý 5. června do pražské Palmovky. O tom, jak udělat svět lepším, se dozvěděly ony ale i dospělí návštěvníci akce U-držme se! Palmovka byla jednou z šesti pražských městských částí, které se zapojily do kampaně za udržitelný rozvoj. Tamní prostor tak zaplnily nejrůznější stánky zaměřené na ekologii, fairtrade atd. Jedním z nich byla i Charita.

titulka


Arcidiecézní charita Olomouc představila svou pomoc na Haiti, a to netradiční zábavnou formou. „Na Haiti je chudoba, takže tamní děti nemají hračky, jaké známe u nás. Vyrábějí si je třeba z odpadků. Mezi kluky vedou autíčka z kanystrů a nejrůznějších plastových nádob anebo také míče ze sáčků a provázků. Podobné hračky si zkusili vyrobit i školáci a děti v našem stánku na Palmovce,“ uvedla Klára Lőffelmannová, koordinátorka projektů na Haiti.
Nůžky stříhaly, izolepy lepily, sáčky šustily, plastovky vrzaly… Malí šikulové se pustili do práce a odpad z krabic začal mizet. Domů pak odcházeli s novou kabelkou, chobotnicí, autíčky, příšerkami, balónem a dalšími věcičkami vlastní výroby. Posuďte sami, jak se jim hračky povedly:

DSC04981 DSC04983 DSC04987

DSC04988 DSC04994 DSC04990Kromě workshopu lidé v charitním stánku zhlédli i fotografie z Haiti s popisky, které přibližovaly tamní život.
Ve stánku se prezentovala i Charita Česká republika. Ta přiblížila svou pomoc v Moldavsku, Mongolsku, Nepálu, Gruzii, Iráku, Sýrii, Zambii, Kambodži a v jižním Súdánu. Kromě vystavených učebnic pro školáky tam mohli návštěvníci obdivovat i fotografii pořízené v Sýrii a Kambodži.
 DSC04979 DSC04995

DSC04999 DSC04980

Karolína Opatřilová, ACHO